Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3, 26-010 Bodzentyn

 

Informacja dotycząca projektu pn. "Centrum Usług – współpraca na rzecz społeczności lokalnej".

Gmina Bodzentyn przystąpiła do Partnerstwa w projekcie wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, który występuje w roli lidera,  Regionalnym Centrum Wolontariatu oraz 10 gminami z powiatu kieleckiego będzie realizowała projekt pn. "Centrum Usług – współpraca na rzecz społeczności lokalnej". W ramach Osi Priorytetowej 9, Działanie 9.2 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Podziałanie 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych.

Przystępując do realizacji projektu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach przy współpracy 11 gmin powiatu oraz podmioty ekonomii społecznej opracowało raport pn. "LOKALNA DIAGNOZA WYZWAŃ I POTRZEB SPOŁECZNYCH NA TERENIE POWIATU KIELECKIEGO NA LATA 2019 – 2022" w oparciu o wspólnie wypracowaną i uzgodnioną diagnozę lokalną określającą aktualne wyzwania społeczne.

W ramach przedmiotowego projektu planuje się działania:

1. Wsparcie na rzecz prawidłowego funkcjonowania rodziny, tj. działania asystenta rodziny, grupy wsparcia, warsztaty i poradnictwo dla rodzin, w tym m.in. specjalistyczne, terapeutyczne i prawne.

2. Rozwój alternatywnych form opieki nad osobami niesamodzielnymi (w tym osobami starszymi), obejmujące:

a) tworzenie miejsc świadczenia usług opiekuńczych w formie usług świadczonych w społeczności lokalnej;

b) wsparcie dla usług asystenckich, opiekuńczych w ramach opieki rodzinnej i środowiskowej.

3. Wsparcie pieczy zastępczej poprzez:

a) rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej oraz wsparcie dla procesu deinstytucjonalizacji form instytucjonalnych pieczy zastępczej;

b) realizację działań świadomościowych promujących rodzicielstwo zastępcze;

c) wsparcie rodzin i wychowanków pieczy zastępczej w ramach m.in. poradnictwa, terapii i specjalistycznego wsparcia.

4. Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji osób związanych ze świadczeniem usług społecznych, w tym osób sprawujących pieczę zastępczą oraz opiekunów (w szczególności członków rodzin) w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym osobami starszymi.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości systemu rodzinnego oraz minimalizowanie barier i braków uniemożliwiających osobom niesamodzielnym/niepełnosprawnym pozostanie w środowisku lokalnym i samodzielne funkcjonowanie poprzez zwiększenie dostępności usług społecznych dla 670(356K,314M) osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz 96(61K,35M) opiekunów. Cel będzie realizowany poprzez utworzenie w ramach struktury org. PCPR w Kielcach Centrum Usług będącego miejscem organizacji kompleksowych i zindywidualizowanych działań profilaktycznych umożliwiających przezwyciężenie trudności oraz ograniczenie sytuacji kryzysowych.

Projekt poprzez organizację wsparcia specjalistycznego. m.in. psychologicznego, pedagogicznego, logopedycznego, prawno -obywatelskiego, terapię w formie indywidualnej i grup poradnictwa (warsztatów, grup wsparcia) dostępnego dla całej GD, zajęć usprawniających-rehabilitacyjnych (w tym hipoterapii) i utworzenie miejsc świadczenia usług społecznych w środowisku lokalnym: usług opiekuńczych, asystenckich, usług aktywnej integracji w szczególności poprzez promowanie i realizację działań wolontarystycznych służących budowaniu pozytywnych związków między członkami społeczności oraz podnoszenie kompetencji opiekunów (w szczególności członków rodzin) zmierza do deinstytucjonalizacji usług społecznych w szczególności zapobiegania rozdzielenia dziecka z rodziną biologiczną i umieszczeniu w PZ oraz umieszczania osób niesamodzielnych/ niepełnosprawnych w opiece instytucjonalnej.

Aktywizacja społeczna osób niesamodzielnych/niepełnosprawnych (ON); Wsparcie rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem , przejawiających bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych; Rozwój i doskonalenie systemu pieczy zastępczej; Wolontariat –Metoda organizacji społeczności lokalnej na rzecz GD.

Gmina Bodzentyn jako partner projektu planuje zaangażować się w organizację specjalistycznego wsparcia dla wszystkich rodzin uczestniczących w projekcie, w szczególności psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, terapeutycznego zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej oraz wsparcie osób niesamodzielnych/niepełnosprawnych m.in. w formie zajęć usprawniająco-rehabilitacyjnych oraz wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej i teleopieki.

Informacje

Liczba wyświetleń: 225
Utworzono dnia: 19.08.2019

Historia publikacji

  • 20.03.2020 11:17, Anna Kiljan
    Edycja dokumentu: Informacja dotycząca projektu pn. "Centrum Usług – współpraca na rzecz społeczności lokalnej".
  • 19.08.2019 15:05, Anna Kiljan
    Edycja dokumentu: Informacja dotycząca projektu pn. "Centrum Usług – współpraca na rzecz społeczności lokalnej".
  • 19.08.2019 15:05, Anna Kiljan
    Edycja dokumentu: Informacja dotycząca projektu pn. "Centrum Usług – współpraca na rzecz społeczności lokalnej".