Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3, 26-010 Bodzentyn

 

REGULAMIN NABORU I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „Utworzenie i rozwój sieci świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn”

 

Załącznik Nr 1

do Zarządzenia Nr 11/ 2017 Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bodzentynie z dnia 4 maja 2017r.

 

 

 

REGULAMIN NABORU I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

Utworzenie i rozwój sieci świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych

na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn”

realizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Gminę Bodzentyn

/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie.

 

 

 

 

Numer i nazwa Osi priorytetowej:                 RPSW.09.00.00 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem

Numer i nazwa Działania:                                  RPSW. 09.02.00 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych

Numer i nazwa Poddziałania:           RPSW.09.02.01 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 1

Słowniczek

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1.    „projekcie” należy przez to rozumieć projekt  pt.  „Utworzenie  i  rozwój   sieci  świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych na  terenie  Miasta i  Gminy Bodzentyn”  realizowanym przez Fundacje Rozwoju Demokracji Lokalnej i Gminę Bodzentyn/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej RPSW.00.00.00 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działania RPSW. 09.02.00. Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Poddziałania RPSW.09.02.0. Rozwój Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020;

2.    „beneficjencie” należy przez to rozumieć FRDL i Gminę Bodzentyn;

3.    „uczestniku/uczestniczce projekt” należy przez to rozumieć osobę, spełniającą kryteria grupy docelowej, zakwalifikowaną do udziału w projekcie, której udzielono wsparcia w ramach projektu;

4.    „dokumenty rekrutacyjne” oznacza to komplet dokumentów, które należy złożyć
w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn.

5.    „otoczenie” oznacza osobę lub rodzinę należącą do kręgu osób z najbliższego otoczenia, wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, do której skierowano niezbędne wsparcie dla skutecznej odbudowy lub podtrzymania umiejętności do samodzielnego uczestniczenia w życiu społecznym Uczestnika/czki Projektu;

6.    „grupa docelowa” należy przez to rozumieć kategorię uczestników projektu, którzy zaliczani są do osób:

dzieci i młodzież od 6 do 16 roku życia oraz członkowie rodzin dzieci i otoczenia zagrożone ubóstwem
i wykluczeniem społecznym, zamieszkujące na terenie Gminy Bodzentyn;

•  osoby lub rodziny, w których występuje jedna z przesłanek określonych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej: ubóstwo, bezrobocie, bezradność, w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, niepełnosprawność, problemy alkoholowe, przemoc, sytuacja kryzysowa, długotrwała lub ciężka choroba.

 

§ 2

Postanowienia ogólne

1.       Niniejszy  regulamin określa warunki  naboru  i  uczestnictwa  w  Projekcie pt. „ Utworzenie i rozwój  sieci świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn” realizowanym przez Fundacje Rozwoju Demokracji Lokalnej i Gminę Bodzentyn/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie.

2.       Projekt realizowany jest w okresie od dnia 01 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2018 r.; na podstawie umowy o dofinansowanie.

  1. Projekt dofinansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
  2. W ramach projektu powstaną placówki wsparcia dziennego w następujących obiektach  na terenie Gminy Bodzentyn.

a.       Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie; Rynek Górny 11; 26-010 Bodzentyn

b.      Szkoła Podstawowa w Leśna Stara Wieś 1 ; 26-010 Bodzentyn

c.       Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie; ul. Kielecka 45; 26-010 Bodzentyn

d.      Zespół Szkół we Wzdole Rządowym; Stara Wieś 28; 26-010 Bodzentyn.

5.    W ramach projektu założono, że każda świetlica będzie funkcjonować, we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, w wymiarze 5 godzin oraz w sobotę lub niedzielę w czasie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych- w zależności od potrzeb, w maksymalnie 25- osobowych grupach.  

6.    Świetlice działać będą w oparciu o Regulamin Świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu.

7.    Uczestnicy zajęć w czasie otwarcia placówki będą pod opieką wykwalifikowanych wychowawców. Uczestnicy będą mogli skorzystać z szerokiego wachlarza zajęć  tematycznych, wydarzeń okazjonalnych  oraz wyjazdów o charakterze krajoznawczym, kulturalnym, sportowym.

8.    Biuro projektu znajduje się w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, ul. Sienkiewicza 78, 25-501 Kielce

9.    Projekt obejmuje swoimi działaniami mieszkańców i mieszkanki Gminy Bodzentyn.

 

§ 3

Cel projektu

Zwiększenie dostępności do usług społecznych dla mieszkańców/ek gminy Bodzentyn – osób zagrożonych wykluczeniem społecznym- dzieci i ich rodzin poprzez działalność 4 placówek wsparcia dziennego na terenie gminy Bodzentyn w okresie od 01-01-2017 do 31-12-2018r.

 

§ 4

Uczestnicy projektu

Uczestnikami / Uczestniczkami projektu są osoby spełniające kryteria grupy docelowej:

·         dzieci i młodzież od 6 do 16 roku życia oraz członkowie rodzin dzieci i otoczenia zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym,

·         osoby lub rodziny, które są objęte wsparciem z tytułu min. jednej przesłanki określonej w art. 7 ustawy o pomocy społecznej: ubóstwo, bezrobocie, bezradność, w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, niepełnosprawność, problemy alkoholowe, przemoc, sytuacja kryzysowa, długotrwała lub ciężka choroba.

·         osoby wyrażające wolę uczestnictwa zaplanowanych w ramach projektu zajęciach;

 

§5

Proces rekrutacji

1.  Za rekrutację do projektu odpowiada Beneficjent.

2.  Rekrutacja prowadzona jest w oparciu o Regulamin Rekrutacji do Świetlic środowiskowo socjoterapeutycznych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn, stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszego regulaminu.

3.  Częstotliwość prowadzenia rekrutacji:

·         Rekrutacja odbędzie  się wraz z rozpoczęciem projektu i trwać będzie do 28.04.2017 r.

·         Udział osób w zajęciach będzie obejmował okres realizacji projekt tj. do 31.12.2018 r.

·         dopuszcza się możliwość prowadzenia rekrutacji uzupełniającej bądź zakwalifikowania

w trakcie realizacji projektu osób z listy rezerwowej. Sytuacja ta dotyczy przypadków rezygnacji z udziału w projekcie lub wcześniejszego zakończenia udziału w projekcie.

·         Beneficjent zastrzega sobie prawo zmiany terminu zakończenia procesu rekrutacji

w przypadku zbyt małej ilości zgłoszeń , lub w przypadku wyczerpania limitu miejsc.

4.       W roku 2017-2018 do projektu zostanie zakwalifikowanych 56 osób (dzieci i młodzieży) oraz min. 109 osób dorosłych-rodziców.

5.       Uczestnicy mogą kontynuować wsparcie przez kilka lat, toteż zakłada się zrekrutowanie w kolejnych latach nowych uczestników w mniejszym wymiarze ilościowym.

6.       Za przeprowadzenie procesu rekrutacji odpowiedzialny jest Kierownik świetlic oraz Koordynator projektu.

7.       Dokumentacja zgłoszeniowa dostępna będzie w siedzibie i na stronie internetowej Beneficjenta Projektu z chwilą rozpoczęcia procesu rekrutacji:

8.       Osoba zainteresowana udziałem w projekcie zobowiązana jest do złożenia dokumentacji zgłoszeniowej, (Formularz rekrutacyjny – załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu wraz z załącznikami) osobiście lub za pośrednictwem innych osób w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn lub Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bodzentynie.

 

9.       Każdy cykl rekrutacji będzie przebiegał w dwóch etapach:

·   I etap rekrutacji zakłada akcję informacyjną zapewniają równy dostęp do informacji wszystkim członkom grupy docelowej. Informacja o rekrutacji będzie dostępna na stronie internetowej Beneficjenta, tablicach informacyjnych, szkołach. O możliwości uczestnictwa w projekcie informować będą pracownicy szkół oraz pracownicy MGOPS mający bezpośredni kontakt z podopiecznymi. Każdy, kto złożył komplet dokumentów aplikacyjnych i spełni kryteria oraz wymogi grupy docelowej weźmie udział w II etapie rekrutacji;

·  II etap rekrutacji polega na wyborze przez Komisję Rekrutacyjną Uczestnika/czkę projektu;

10.     Ocenie będą podlegać następujące kryteria, odpowiednio punktowane:

1)    sytuacja rodzinna, zdrowotna, materialna i zawodowa (1-10 pkt.)

2)    motywacja do udziału w projekcie (1-5 pkt.)

3)    dyspozycyjność (1-5 pkt.)

4)    zagrożenie/wystąpienie wykluczenia społecznego z powodu co najmniej 2 przesłanek, tj. korzystania ze świadczeń pomocy społecznej (zaświadczenie MGOPS), przeżywanie trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczej (zaświadczenie MGOPS), niepełnosprawność (oświadczenie o statusie i orzeczenie komisji), wychowywanie niepełnosprawnego dziecka (oświadczenie o statusie i orzeczenie komisji), długotrwałe bezrobocie (zaświadczenie PUP) – (10 pkt.)

·         Złożenie wypełnionego formularza wraz z załącznikami nie gwarantuje uczestnictwa w działaniach projektowych;

·         Za treść przedstawionych dokumentów wyłączną odpowiedzialność ponoszą osoby je dostarczające i składające oświadczenia;

·         Po upływie terminu składania dokumentów rekrutacyjnych powołana Komisja rekrutacyjna zdecyduje o zakwalifikowaniu / wpisaniu na listę rezerwową / niezakwalifikowaniu kandydatów do uczestnictwa w projekcie;

·         Podczas rekrutacji i w trakcie trwania projektu będzie zachowana zasada równości szans;

·         Na podstawie zdobytych punktów przyjętych niniejszym regulaminem zostanie stworzona lista rankingowa  Uczestników/czek projektu. Beneficjent założył , że w projekcie weźmie udział  ok. 68% kobiet, dlatego też zostanie to uwzględnione  w procesie rekrutacji i zostaną stworzone osobne listy rankingowe dla kobiet i mężczyzn;

·         W przypadku wyczerpania limitu miejsc kandydaci/tki, którzy/re spełniają kryteria kwalifikacji zostaną wpisani na listę rezerwową;

·         Osobom z listy rezerwowej zostanie zaproponowany udział w projekcie w przypadku rezygnacji lub niespełnienia warunków przez osoby wcześniej zakwalifikowane  (zgodnie z kolejnością na liście);

·         Za datę rozpoczęcia udziału w projekcie uznaję się dzień w którym Uczestnik/czka projektu podpisał deklarację uczestnictwa stanowiącą załącznik nr 7 do niniejszego regulaminu;

·         Dokumentacja zgłoszeniowa nie podlega zwrotowi i będzie przechowywana odpowiednio
w archiwum beneficjenta.

·         Wszelkie odwołania dotyczące rekrutacji powinny być składane w formie pisemnej zawierającej imię i nazwisko uczestnika oraz opis podstaw zażalenia.

 

§ 6

Instrumenty wsparcia

W ramach wparcia we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, w wymiarze 5 godzin, w 4 miejscowościach na terenie Gminy Bodzentyn:  Bodzentyn, Leśna, Święta Katarzyna, Wzdół Rządowy,  będą funkcjonować Świetlice środowiskowo-socjoterapeutyczne. Zajęcia dla dzieci i młodzieży będą prowadzone przez wychowawców, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje. Placówka będzie miejscem gdzie uczestnicy/ czki będą mogli odrobić lekcje, utrwalić wiedzę, nadrobić zaległości edukacyjne, spędzić czas w gronie rówieśników. Wychowawcy zatrudnieni w placówkach będą animatorami czasu, organizatorami wspólnych akcji społecznych, gier i zabaw oraz inicjatorami przedsięwzięć opartych o wartości i szacunek do historii i tradycji oraz kształtującymi postawy obywatelskie. Oferta świetlic poszerzona będzie działania jednorazowe: wycieczki edukacyjne, imprezy okolicznościowe i akcje na rzecz lokalnej społeczności. W Świetlicach środowiskowo-socjoterapeutycznych do dyspozycji dla Uczestników/czek projektu będzie psychoterapeuta – prowadzący zajęcia rozwojowe i terapeutyczne; socjoterapeuta prowadzący zajęcia indywidualne i grupowe oraz terapeuta pedagogiczny prowadzący zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.

W ramach działania placówek odbywać się będzie szereg zajęć w grupach zainteresowań, które będą odpowiedzią na zróżnicowane zainteresowania uczestników/czek projektu. Proponowane zajęcia będą rozwijały kompetencje kluczowe, wpływały na rozwój umiejętności i wiedzy oraz pobudzały pasje
i zainteresowania.

Zaplanowano następujące bloki zajęć:

·         Warsztaty taneczne,

·         Warsztaty teatralne,

·         Warsztaty wokalne,

·         Warsztaty dziennikarskie,

·         Warsztaty wędkarskie,

·         Warsztaty sportowe.

 

Dodatkowo celem integracji dzieci i młodzieży, ich rodzin, otoczenia i lokalnych społeczności Świetlice Środowiskowe będą organizować okolicznościowe wydarzenia związane ze świętami przypadającymi w ciągu roku, rajdy piesze, pikniki rodzinne które ponadto będą niwelować skutki i zapobiegać dyskryminacji ze względu na status społeczny i materialny , wpłyną na poprawę kondycji psychicznej uczestników oraz zainspiruje do działania i zawalczenia o własne życie.

 

§ 7

Prawa i obowiązki uczestnika

1.    Uczestnik/czka projektu zobowiązują się do:

·         udostępniania danych osobowych niezbędnych do wypełniania obowiązków sprawozdawczych;

·         korzystania z zaproponowanych form wsparcia;

· niezwłocznego informowania o wszelkich zmianach okoliczności faktycznych mogących mieć wpływ

           na udział w projekcie;

·         punktualnego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach;

·         potwierdzania uczestnictwa każdorazowo na liście obecności;

·         udziału w badaniach ewaluacyjnych i monitorujących prowadzonych przez Beneficjenta jak

i zleconych przez Instytucję Zarządzającą;

· poddania się czynnościom kontrolnym przez uprawnione podmioty w zakresie i miejscu obejmującym

                korzystanie z wybranych form wsparcia;

·         przestrzeganie zasad niniejszego regulaminu;

·         wypełnianie innych zaleceń Beneficjenta w zakresie realizowanych przez niego zadań projektowych.

2.       Uczestnik/czka projektu ma prawo do:

·         udziału w zaplanowanych formach wsparcia;

·         zgłaszania uwag i wniosków do realizowanych form wsparcia;

·         korzystania z materiałów i narzędzi, jeśli zostały przewidziane dla danej formy wsparcia;

·         poczęstunku w trakcie zajęć warsztatowo/szkoleniowych jeśli będzie przewidziany dla danej formy  

wsparcia.

§8

Zasady rezygnacji lub wykluczenia z uczestnictwa w Projekcie

1.       Rezygnacja z uczestnictwa w projekcie jest możliwa tylko w przypadku wystąpienia ważnych okoliczności,  które uniemożliwiają dalszy udział w projekcie.

2.       Rezygnacja z udziału w projekcie musi mieć formę pisemnego oświadczenia i zawierać powód rezygnacji. Oświadczenie należy dostarczyć w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności.

3.       Uczestnik/czka projektu zostaje wykluczony z uczestnictwa w projekcie (skreślony z listy uczestników) w przypadku:

·         Naruszenia postanowień niniejszego regulaminu,

·         Nieprzestrzegania zasad uczestnictwa w projekcie.

4.       Każdy przypadek wymieniony w ust.3 rozpatrywany jest indywidualnie.

5.       Decyzje o wykluczeniu z uczestnictwa w projekcie (skreśleniu z listy uczestników) podejmuje Beneficjent.

 

§ 9

Postanowienie końcowe

1.    Regulamin wchodzi  w życie z dniem podjęcia i  obowiązuje  przez  czas  trwania projektu.

2.    Regulamin dostępny jest w MGOPS w Bodzentynie, na stronie internetowej MGOPS oraz w siedzibach świetlic.

3.    Beneficjent projektu pn.: „Utworzenie i rozwój  sieci świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn” realizowanym przez Fundacje Rozwoju Demokracji Lokalnej
i Gminę Bodzentyn/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie zastrzega sobie prawo do wniesienia zmian do regulaminu lub wprowadzenia dodatkowych postanowień.

4.    W kwestiach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie  ostateczną decyzje podejmuje Koordynator projektu, od tej decyzji nie przysługuje odwołanie.

5.    Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Beneficjenta projektu.

6.    Beneficjent nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w dokumentach programowych i wytycznych RPO WŚ 2014-2020.

Informacje

Liczba wyświetleń: 186
Utworzono dnia: 29.01.2019

Historia publikacji

  • 29.01.2019 10:55, Anna Kiljan
    Dodanie dokumentu: REGULAMIN NABORU I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „Utworzenie i rozwój sieci świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn”